Historické památky

Památky našeho města

Jungův mlýn 

Z historických exteriérových stavebních prvků se dochoval prostup pro hřídel vodního kola a drobné sakrální památky. Z interiéru se dochovala klenba a barokní kamenické prvky. Mezi historické prvky bych zařadila mlecí pískovcový kámen. Mlýn je v soukromém vlastnictví. 

Sloní mlýn

Nalézá se u Radešovského potoka. Mlýn je v soukromém vlastnoctví. 

Bunkry

Na území Hartmanicka se nalézá hned několik bunkrů v zachovalém stavu. 

Smolná pec 

Nachází se nedaleko Velkého Radkova. Kamenná stavba s kopulovitou střechou z přelomu 19. a 20. století nebyla nikdy použita. 

Kostel sv. Vintíře

Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque.

Muzeum Dr. Šimona Adlera

Matityahu Adler zinicioval spolu se svým bratrem rabínem Sinajem Adlerem vznik muzea v rodném domě jejich otce Dr. Šimona Adlera. Nachází se zde stálá expozice života rabína Šimona Adlera, který se stal v roce 1944 obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim. Druhá část expozice seznamuje návštěvníky se životem a kulturou židovského obyvatelstva v příhraniční oblasti.

Kostel sv. Kateřiny

Barokní kostel je dominantou města Hartmanice. Zdobí ho stříbrný mešní kalich s nápisem "Tento Kalich S. Katerzinie Do Hartmanic Anno 1644". 

Zbytky židovského hřbitova

Je zde pochováno 12 žen, které zemřeli vysílením při pochodu smrti v roce 1945. Jejich cesta vedla z koncntračního tábora Helmbrechts a dále přes Rejštejn do Volar. Byly mezi nimi Češky, Slovenky i Maďarky. Událost připomíná pamětní prkno s gravírovaným textem. 

Povrchové doly na zlato v Hartmanicích 

Povrchové doly se nalézají mimo jiné také na hoře Hamižná. Dříve se zejména na hoře Hamižná a v oblasti Kundratic a Štěpanic dolovalo zlato. Na řece Otavě se zlato rýžovalo. 

Jírova jáma

Jedná se o nejlépe dochovaný pozůstatek po těžbě zlata na kopci Na zámku za Mochovem. 

Bývalá štola

Nedaleko kopce Mouřenín u řeky Otavy se nachází bývalá štola po dolování zlata. Přístupná je na vlastní nebezpečí po úzké lesní pěšině nad řekou Otavou. 

Zřícenina barokní kaple

Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque.